Masz już pomysł na wakacje? Co planujesz zrobić tego lata? Będziesz pływać, bawić się, opalać, jeździć konno, surfować, grać na kompie, uprawiać sport, medytować? Wakacje to świetny okres, by przeżyć coś ciekawego, nauczyć się nowych rzeczy lub zebrać świetne wspomnienia. Dzisiaj o tym, jak wesoło i kreatywnie „przebimbać” wakacyjny czas. Co Ty na to? Do rzeczy!
Twój mózg to doskonała maszyna samoucząca się, dlatego postanowiłam stworzyć mały zbiór zabaw – niecodziennych aktywności, bodźców dla Twojego mózgu, wyzwań i „pożądanych trudności”, które stymulują i rozwijają Twój umysł. Niektóre z nich możesz połączyć z podróżami lub wakacyjnym lenistwem, niektóre po prostu z dobrą zabawą. Krótko mówiąc, bez względu na to, czy jesteś uczniem, rodzicem czy nauczycielem, to na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie. Dowiesz się także, jak proponowane zabawy wykorzystać w procesie uczenia się – podczas samodzielnej nauki lub jako wskazówki, jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem. Oczywiście to powinna być jedynie inspiracja i zachęta do szukania swoich pomysłów.
Ja tymczasem proponuję... „łamanie głowy” – NEUROBIK. Ale co to jest?! Nie, nie, nie... to nie są krzyżówki, rebusy czy zagadki. To zabawne i nowe, czasem banalne ćwiczenia, stymulujące TWÓJ MÓZG. Wykorzystałam efekt określany jako „pożądana trudność”. Mam nadzieję, że przekonam Cię, że wysiłek umysłowy, który włożysz w te zadania, jest dla Twojego mózgu dobry i będzie oznaczał produkcję m.in. endorfin – hormonu szczęścia, zadowolenia i dobrego samopoczucia.
Neurobik to aerobik dla neuronów – komórek w Twoim mózgu. To niecodzienne ćwiczenia i zadania, które angażują zmysły. Są interesujące, wymagające, zabawne i potencjalnie frustrujące. Nagle Twój mózg zostaje „złamany”, bo złamałeś rutynę i robisz coś nowego. Dochodzi więc do przeorganizowania „biblioteki zmysłów”.
Wszystko co nowe, zapewnia nowy rodzaj i nową siłę stymulacji komórek nerwowych – neuronów. Potrzebne jest jednak Twoje zaangażowanie. Trudno przecież utrzymać skupienie, gdy brakuje motywacji. Jeśli powiem, że ćwiczenia te wykonuje się w celu poprawy pracy mózgu, w szczególności w celu poprawy uczenia się? Czy to będzie dla Ciebie ważne? Możesz uczyć się szybko i efektywnie po odpowiedniej „rozgrzewce”. Neurobik mobilizuje umysły do aktywności i jednocześnie zapewnia dobrą zabawę. Poprawia umiejętność koncentracji, logicznego myślenia, zdolność zapamiętywania oraz szybkość analizowania złożonych informacji. Zapraszam do wakacyjnej zabawy!
Słuchaj swojego nagranego głosu
Czas trwania: ok. 15 minut
Materiały: dyktafon
Nagraj się, kiedy czytasz tekst. Potem odtwarzaj nagranie swojego głosu. Zdziwisz się: „To naprawdę ja?”. Własny głos może wydawać się odległy od oczekiwań, zaskakujący. Nie słyszałeś własnego głosu, tak jak słyszą go inni. Zawodowcy są do tego przyzwyczajeni, ludzie z radia przywykli do słuchania siebie. Dla Ciebie to nowość, nowa interpretacja obrazu siebie. Jak myślisz, jaki EFEKT osiągniesz? PRZESTAWIAJĄCY, AKCEPTUJĄCY CZY BUNTOWNICZY?
Jak to ćwiczenie wykorzystasz w procesie uczenia się? Nagrywaj krótkie teksty: wiersze, definicje, opowiadania przygód bohaterów. Odtwarzaj je kilkakrotnie. Podczas słuchania „rysuj” obrazy w wyobraźni. Możesz też nagrać treść ważnej odpowiedzi czy egzaminu. Przesłuchanie jej kilkakrotnie pozwoli Ci lepiej przygotować się do właściwego momentu.
DO RZECZY!
W następnych tygodniach na naszym portalu znajdziesz kolejne neurobikowe ćwiczenia. Jeśli jednak chciałbyś wymyślać je sam, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Skuteczne ćwiczenia neurobikowe, spełniają następujące kryteria:
- wywołują skojarzenia wielozmysłowe, angażują jeden lub więcej zmysłów w nowy kontekst,
- to co robisz, jest dla Ciebie nowe i ważne lub wciągające,
- wywołuje jedną z podstawowych emocji, takich jak szczęście, miłość lub gniew,
- potencjalnie frustrują lub mogą wywoływać inny efekt – reakcję kojącą lub relaksującą, reakcję buntu lub skupienia, wzbudzić uczucie zagubienia, wdzięczności, wzruszenia lub zawieszenia albo po prostu zbić Cię z tropu.
Powodzenia!
Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk
Pedagog, autoryzowany trener Szkoły Pamięci Sensos w Łodzi. Prowadzi autorskie warsztaty rozwijające zdolności uczenia się w przedszkolach i szkołach. Popularyzuje i promuje nowoczesne metody przyspieszonego uczenia się, organizuje i prowadzi treningi pamięci i koncentracji uwagi.