Przerwij rutynę, wykonaj standardowe czynności w zupełnie inny sposób – zaskocz swój mózg.
Rozpakuj walizkę z zamkniętymi oczami
Czas trwania: 7 minut
Materiały: walizka lub torba, opaska na oczy
Z zamkniętymi oczami rozpakuj walizkę. Wyjmij ubrania, kosmetyki i pozostałe przedmioty i połóż je na stole. Poukładaj je w kolejności od najcięższego do najlżejszego przedmiotu. Spakuj walizkę z powrotem. EFEKT – MEDYTACYJNY.
Jak to ćwiczenie wykorzystasz w procesie uczenia się? Angażując swój mózg na nowe sposoby i wykorzystując zmysły na różne sposoby, pobudzisz swój mózg i kreatywność do nauki. Czemu jej (kreatywności) nie rozwijać podczas wakacji?
Czy wiesz już, jak przerwać rutynę w czasie wakacji – w domu lub w podróży? Pamiętaj, zaangażuj dodatkowy zmysł, aby wykonać zwykłą czynność. Aby się uaktywnić, nie potrzebujesz dodatkowego czasu na żmudne ćwiczenia. Wystarczy np. wykonywać proste czynności z zamkniętymi oczami. Zamknij oczy i zjedz kanapkę. Albo ubierz się z zamkniętymi oczami.
Każdego dnia Twój mózg jest aktywowany przez Twoje zmysły.
Angażując i wykorzystując zmysły na różne sposoby, pobudzisz swój mózg i kreatywność. Właśnie o to chodzi w neurobicznych ćwiczeniach. Pojawiają się też Twoje emocje – to "szósty zmysł". Są one istotne dla procesu uczenia się – sprawiają, że coś zapamiętujesz, dlatego korzystaj z nich jako rozgrzewka przed nauką. Gwarantuję, nigdy nie poczujesz znużenia czy znudzenia.
Kiedy ćwiczysz swój mózg, uwalniasz neurotrofiny – białko poprawiające komunikację między komórkami nerwowymi mózgu. Kiedy poddajemy się wysiłkowi umysłowemu, w mózgu zachodzą pozytywne zmiany. To dlatego, że jest on narządem plastycznym i ma zdolność dostosowywania się do wymagań, jakie przed nim stawiamy. Nowe wyzwania zmuszają go do intensywnej pracy i tworzenia większej liczby połączeń neuronalnych! To sprzyja naszemu rozwojowi osobistemu i pomaga osiągać wyznaczone cele. Kiedy następnym razem zrobisz coś, co jest rutyną, spróbuj zrobić to w inny sposób, niż jesteś przyzwyczajony. TO TAKIE PROSTE.
Powodzenia!
Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk
Pedagog, autoryzowany trener Szkoły Pamięci Sensos w Łodzi. Prowadzi autorskie warsztaty rozwijające zdolności uczenia się w przedszkolach i szkołach. Popularyzuje i promuje nowoczesne metody przyspieszonego uczenia się, organizuje i prowadzi treningi pamięci i koncentracji uwagi.