Wiele mnemotechnik odnosi się do obrazu – dziś pokażę Ci, jak skutecznie zapamiętać słówka z języka angielskiego, zasady pisowni czy daty.

   

Kiedy się uczysz, Twój mózg jest zmęczony? To naturalne. Dlatego Twój mózg musi odpocząć, a rysowanie może być dla Ciebie właśnie relaksem, krótkim odpoczynkiem.

Technika rysowania piktogramów kształci Twoją pamięć, wyobraźnię i kreatywność. Polega na ilustrowaniu treści piosenek, wierszy, bajek, opowiadań czy znaków drogowych. Wykonujesz zabawne, kolorowe rysunki, obrazujące tekst do zapamiętania.

Czy wiesz, że większość mnemotechnik odnosi się do rysowania? Na przykład: piktogramy, ideogramy,  fiszki, flash cards, memosłówka, mapy myśli, sketchnotki.

Dzisiaj nauczysz się projektować własne fiszki do słówek z języka angielskiego czy flash cards, a nawet literoobrazy ortograficzne.

Głównym atutem poniższych przykładów są skojarzenia angielskich słówek lub wyrazów ortograficznych zaprezentowane poprzez zabawne i kolorowe rysunki.

  

Flash cards

Rysujesz znaczenie do nowo poznanego słowa. Ja zamieniłam je dodatkowo w literoobrazy – słowa złożone z obrazków. Co zrobiłam? Nadałam poszczególnej literze cechy obrazu, bez utraty jego czytelności. Własnoręcznie wykonane karty szybko zapamiętasz, gdy będziesz dodatkowo powtarzał/a je na głos. Pora na przykłady:

   

Fiszki

Po jednej stronie piszesz słowo w języku ojczystym i rysujesz obrazek, czyli jego znaczenie, a po drugiej stronie kartki zapisujesz je w języku angielskim.

  

Literoobrazy ortograficzne

Już sam/a widzisz, że literka, która stanowi trudność ortograficzną została zamieniona w skojarzenie/rysunek.

Szukasz więcej metod skutecznego uczenia się? Aktywuj dostęp do portalu indywidualni.pl. Poznaj swoje mocne strony, predyspozycje oraz metody efektywnego uczenia się. Aktywuj dostęp tutaj

Pewnie domyśliłaś/eś się już, że powyższe fiszki, flash cards, literoobrazy to MNEMOTECHNIKI WZROKOWE?

Co jest potrzebne do ich zrobienia? Kartki, kolorowe kredki lub mazaki, odrobina wyobraźni i myślenie skojarzeniami. Więc do dzieła!

Czy pamiętasz datę założenia Rzymu, wysokość wulkanu w Japonii czy jednostki miary długości? Wiem, to nie jest proste, a dat i liczb do zapamiętania jest bardzo dużo. Nie ma tutaj nic do tłumaczenia. Zapoznaj się z poniższymi przykładami, a wszystko zrozumiesz. Popatrz, jakie to proste.

  • Data założenia Rzymu:

  • Wysokość góry (wulkanu) w Japonii:

   

Jak myślisz, dlaczego narysowałam kalendarze przyklejone do powierzchni góry?

Ponieważ liczba 12 kojarzy mi się z miesiącami (ponieważ 12 miesięcy w roku), a liczba 365 – kojarzy mi się z ilością dni w roku kalendarzowym, jest ich właśnie 365. Dlatego „przykleiłam” kartki kalendarza do góry, to pozwoli mi zapamiętać jej wysokość 12 365 stóp.

 

  • Klocki pomagają pobudzić wyobraźnię, zdolności twórcze i logiczne myślenie. 

W tym przypadku klocki zostały wykorzystane jako symbole do nauki ułamków. Można je sortować ze względu na kolor lub wielkość, liczyć, dodawać do siebie, odejmować, mnożyć i dzielić. Możliwości i pomysłów jest wiele, świadomie łączysz ruch (manipulowanie ręką) ze spostrzeganiem wzrokowym, genialne połączenie w nauce.

   

W następnych artykułach dowiesz się jak rysować piktogramy do wierszy i dłuższych tekstów. Nauczę Cię korzystać z metody łańcuchów skojarzeniowych oraz poznasz memosłówka, czyli metodę słów zastępczych.

Czy wiesz, że… Amerykański uczony Gordon Bower wykazał na podstawie badań, że uczniowie i studenci posługujący się mnemotechnikami, POTRAFILI ZAPAMIĘTAĆ SIEDEM RAZY WIĘCEJ NIŻ ICH KOLEDZY NIESTOSUJĄCY TYCH TECHNIK. To jak? Przekonałam Cię do wypróbowania mnemotechnik?

 

Czytaj również: Mnemotechniki – od czego zacząć?

   

Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk

Pedagog, autoryzowany trener Szkoły Pamięci Sensos w Łodzi. Prowadzi autorskie warsztaty rozwijające zdolności uczenia się w przedszkolach i szkołach. Popularyzuje i promuje nowoczesne metody przyspieszonego uczenia się, organizuje i prowadzi treningi pamięci i koncentracji uwagi.