Zapraszamy do naszego wakacyjnego łamania głowy. Jeśli to pierwszy taki Twój trening z nami, poznaj zasady tego neuronowego aerobiku tutaj. W dzisiejszym ćwiczeniu zachęcamy do podjęcia próby pisania ręką przeciwną niż dominująca.
Rysuj ręką przeciwną niż dominująca
Czas trwania: około 10 minut
Materiały: kartka i ołówek
To ćwiczenie jest wymagające. Jeśli jesteś praworęczny, zmień rękę i rysuj lewą ręką. Temat rysunku to np. lato. Wszystko, to co kojarzysz z tą porą roku, narysuj lewą ręką. Możesz też napisać swoje imię i nazwisko, pisząc je od końca oraz od prawej do lewej strony kartki.
Jak to ćwiczenie wykorzystasz w procesie uczenia się? Kiedy nauczyłeś się już określonego materiału, spróbuj odtworzyć go z pamięci, rysując skojarzenia ręką przeciwną niż dominująca. Doskonały sposób na powtórki i utrwalanie wiedzy. EFEKT – WYMAGAJĄCY.
Kiedy zmieniasz rękę, którą piszesz, aktywowana jest duża sieć połączeń, obszarów mózgu po przeciwnej stronie niż zwykle. Obszary te są standardowo rzadko uruchamiane. Podczas aktywowania nowych obwodów mózgu zwiększa się produkcja neurotrofiny – białka, które jest odpowiedzialne za wzrost neuronów. EFEKT – BUDUJĄCY!
Powodzenia!
Magdalena Niedźwiecka-Anuszczyk
Pedagog, autoryzowany trener Szkoły Pamięci Sensos w Łodzi. Prowadzi autorskie warsztaty rozwijające zdolności uczenia się w przedszkolach i szkołach. Popularyzuje i promuje nowoczesne metody przyspieszonego uczenia się, organizuje i prowadzi treningi pamięci i koncentracji uwagi.